Úvod » Ľudské práva » Ľudské práva ohrozené mocou a relativizmom


        

Ľudské práva ohrozené mocou a relativizmom

Janne Haaland Matlary - vyd. Vydavateľstvo Michala Vaška

img

 

Dostupnosť: titul je rozobraný
Číslo produktu: VMV6487
Výrobca: Vydavateľstvo Michala Vaška
Rok vydania: 2007
Počet strán: 221
Väzba: tvrdá
EAN kód: 9788071656487
cena v e-shope bez DPH : 10,32 €
cena v e-shope s DPH (10 %):
11,35 €

Kompletné špecifikácie

Európa sa v celosvetovom meradle stala priekopníčkou ľudských práv, demokracie a štátoprávnosti. Táto moderná "trojjedinosť" hodnôt je dnes uznávaným kritériom dobrej vlády a humánnej politiky. Kým najdôležitejšou normou demokracie je zásadná rovnosť všetkých občanov, hodnota človeka je vyjadrená v základných ľudských právach. Štátoprávnosť znamená rozdelenie moci a nezávislé súdnictvo. Niet skutočnej demokracie a štátoprávnosti, ktoré by nespočívali na ľudských právach.

Kniha hovorí o návrate ku klasickému racionalizmu politického myslenia a prirodzenému právu a rozoberá ľudské práva ako politický problém nie z pohľadu práva, ale z pohľadu človeka. Kniha poukazuje na to, že hlboko siahajúci relativizmus v Európe sa pokúša uviesť do chodu politické procesy a v nich nanovo definovať základné ľudské práva.

Sú práva, ktoré nám patria prirodzene, nie preto, že o tom niekto rozhodol. Naopak ak niekto rozhodne inak bude platiť talianske príslovie "aj keby odtrhli všetky kvety, jar nezastavia".

NGE1Y